رفع چین و چروک صورت با تزریق بوتاکس
Botox

بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از متداول‌ترین روش‌های جوانسازی است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این تکنیک عضله تحت تاثیر قرار می‌گیرد؛ عضلاتی که موجب ایجاد چین و چروک می‌شوند در این روش غیر فعال می‌شوند. توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس با تزریق ژل کاملا متفاوت است و این تکنیک به منظور حجم دهی و فیلر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. در ادامه بیشتر با بوتاکس و کاربردهای آن آشنا می‌شویم.

بوتاکس چیست؟

_

بوتاکس به شیوه‌ای گفته می‌شود که در آن دارویی حاوی سم بوتولینم به پوست صورت تزریق می‌شود که نتیجه آن، فلج عضلات صورت است. بوتولینم نوع A چین و چروک‌های صورت را محو می‌کند و باعث می‌شود خطوط صورت محو شده و پوست صاف و یکدست شود.

مزیت استفاده از این شیوه آن است که خطر و عارضه‌ای به همراه ندارد و بدون نیاز به جراحی، با کمترین تهاجم، انجام می‌شود. همین ویژگی باعث شده این روش به عنوان بهترین و پرطرفدارترین روش جوانسازی پوست صورت مورد استفاده قرار بگیرد و کاربردهای آن شامل موارد زیر است:

بوتاکس در چه نواحی از بدن تزریق می‌شود؟

_

بوتاکس بر اساس مکانیسم و اثرگذاری که دارد می‌تواند در نواحی مختلفی از بدن تزریق شود. بیشترین کاربرد بوتاکس در رفع چین و چروک‌های صورت است به همین دلیل در نقاط مختلف چهره تزریق می‌شود. خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم متداول‌ترین نقطه تزریق بوتاکس است. علاوه بر این در نواحی دیگری نیز از بوتاکس استفاده می‌شود:

البته باید توجه داشته باشید که بوتاکس تاثیر مستقیم بر رفع افتادگی پوست ندارد و تنها با فلج عضلات صورت موجب رفع چین و چروک و لیفت جزئی پوست می‌شود.

تزریق بوتاکس

هزینه‌ی بوتاکس چقدر است؟

_

برای آشنایی با هزینه‌ی انجام این روش بهتر است بدانید میزان هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از موارد بااهمیت، برند داروی مورد استفاده است. در واقع قیمت و هزینه انجام این کار، به نوع داروی تزریقی بستگی دارد. همچنین میزان چین و چروک محل و دوز دارویی که مورد نیاز است که از دیگر عوامل مهمی است که قیمت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به طور مثال وقتی می‌خواهید با تزریق خط دور لب را از بین ببرید نسبت به وقتی که با تزریق خطوط پیشانی را از بین می‌برید به واحد داروی کمتری نیاز دارید که همین امر باعث می‌شود هزینه درمانی کمتر شود. به عبارت دیگر میزان عمقی بودن چین و چروک‌ها هزینه‌ی درمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

موارد استفاده از بوتاکس

_

بوتاکس کاربردهای درمانی و زیبایی متعددی دارد که با توجه به نیاز شما و تشخیص پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربردهای زیبایی بوتاکس که متداول‌تر هم هستند، اغلب مربوط به رفع چین و چروک و جوانسازی صورت هستند. توجه داشته باشید که از بوتاکس نمی‌توان برای مادلینگ صورت یا زاویه دهی به صورت استفاده کرد؛ چرا که اصلا چنین مکانیسمی ندارد. در ادامه به طور مفصل با موارد استفاده از بوتاکس آشنا می‌شویم:

تزریق بوتاکس

درمان چین و چروک‌های پیشانی

اولین کاربرد بوتاکس جوانسازی پوست چهره و خصوصا رفع چین و چروک‌های پیشانی است. معمولا حرکات صورت مثل اخم کردن حرکت دادن ابروها در طول زمان و با افزایش سن باعث ایجاد چند چین در پیشانی می‌شود؛ بهترین روش برای رفع این چین و چروک‌ها، تزریق بوتاکس می‌باشد.

درمان چین و چروک‌های اطراف چشم

یکی دیگر از قسمت‌هایی که در اثر افزایش سن و کاهش خاصیت ارتجاعی پوست دچار چین و چروک می‌شود، نواحی اطراف چشم می‌باشد. از آنجایی که این چین و چروک‌ها مستقیما با حرکت عضلات مرتبط هستند، استفاده از بوتولونیم یک روش موثر برای بهبود آنها به حساب می‌آید.

بهبود ظاهر خطوط ریشه‌ای گونه

یکی از علائمی با افزایش سن در ظاهر چهره تاثیرگذار است، بروز خطوط ریشه‌ای اطراف گونه است که با سایر چین و چروک‌های صورت همراه است. بوتاکس با فلج کردن عضلاتی که انقباض آنها باعث به وجود آمدن این خطوط می‌شود، به رفع آنها کمک می‌کند.

کاهش تعریق بیش از حد در نواحی مختلف بدن

اگرچه عرق کردن برای بدن مفید است اما بسیاری از افراد ممکن است به دلیل متابولیسم خاص یا ژنتیک خود بیش از حد عرق کنند. تعریق کف دست و پا یا زیر بغل از این نمونه‌هاست که باعث ایجاد مشکلاتی مثل خیس شدن یا لکه شدن لباس، بوی بد یا کاهش اعتماد به نفس می‌شود. علاوه بر این تعریق بیش از حد برای پوست نیز مضر بوده و تعادل چربی آن را به هم می‌ریزد. تزریق بوتاکس به نواحی که تعریق بیش از حد دارند، تا مدت‌ها تعریق آن را کاهش داده و این مشکل را به طور کامل حل می‌کند.

افتادگی پلک

اگرچه افتادگی پلک جراحی و روش‌های درمانی خاص خود را دارد، اما تزریق بوتاکس در مواردی که افتادگی ناشی از مشکلات عصبی و عضلانی است، می‌تواند مفید باشد.

مزایای بوتاکس

_

بوتاکس مزایای زیادی دارد و به عنوان یک روش موقت اما بی خطر شناخته می‌شود. مزایای این تکنیک به کاربرد آن در رفع نیاز شما بستگی دارد. به عنوان مثال می‌توان گفت که یکی از موثرترین روش‌ها برای درمان چین و چروک‌های صورت به حساب می‌آید. همچنین گفتیم که در درمان بسیاری از بیماری‌ها مثل تعریق بیش از حد،‌ اسپاسم، میگرن و ... نیز کاربرد دارد. سایر مزایای بوتاکس شامل:

 • جوانسازی و صاف کردن پوست
 • بدون درد و خونریزی
 • ایمن و بدون خطر
 • افزایش اعتماد به نفس
 • تایید شده توسط سازمان‌های معتبر مثل FDA
 • اثرات ماندگار

البته باید توجه داشت که برای بهره مندی از حداکثر مزایای بوتاکس لازم است این کار را به افراد متخصص و مجرب بسپارید

به طور مثال وقتی می‌خواهید با تزریق خط دور لب را از بین ببرید نسبت به وقتی که با تزریق خطوط پیشانی را از بین می‌برید به واحد داروی کمتری نیاز دارید که همین امر باعث می‌شود هزینه درمانی کمتر شود. به عبارت دیگر میزان عمقی بودن چین و چروک‌ها هزینه‌ی درمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از بین بردن چین و چروک صورت با بوتاکس
بوتاکس پیشانی

بوتاکس چقدر اثر گذاری دارد؟

_

تزریق بوتاکس یک فرایند ساده اما تاثیرگذار است که بین 3 تا 5 دقیقه به طول می‌انجامد. پس از پایان تزریق،‌ فرد اثراتی در چهره خود مشاهده می‌کند اما اثرات اصلی دو هفته بعد به اوج خود می‌رسند و چین و چروک‌ها به تا کمترین میزان ممکن کاهش می‌یابند. اثرات بوتاکس بر روی هر فرد به عوامل مختلفی مثل برند دارو، واکنش پوست، میزان تزریق و ... بستگی دارد.

زمانی که عضلات عملکرد خود را به دست بیاورند به تدریج خطوط و چین و چروک‌ها ظاهر می‌شوند و مجددا باید تزریق بوتاکس تمدید شود. ماندگاری اثرات بوتاکس نیز به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و در افراد مختلف متفاوت است. با این حال بوتاکس می‌تواند تاثیرات 6 تا 12 ماهه داشته و حتی در برخی افراد چین و چروک‌ها را تا 2 سال درمان کند. اثرات درمانی بوتاکس مثل ضد تعریق بودن تا 18 ماه دوام دارد.

روش اجرای بوتاکس

در ادامه روش های اجرا بوتاکس را معرفی میکنیم:

توصیه‌های قبل از تزریق بوتاکس

قبل از تزریق بوتاکس لازم است حتما با یک پزشک متخصص در این زمینه صحبت کنید و شرایط پزشکی خود را توضیح دهید. در صورتی که هر گونه حساسیت، مصرف دارو و عارضه پزشکی دارید لازم است آن را با پزشک در میان بگذارید. حتی مصرف داروهای گیاهی نیز باید با پزشک هماهنگ شود؛ چرا که ممکن است هر دارویی (خصوصا داروهای ضد انعقاد خون و مسکن) با تزریق بوتاکس تداخل داشته باشند.

لازم است از دو هفته قبل مصرف دخانیات و الکل قطع شود تا از خونریزی احتمالی جلوگیری کنید. همچنین شب قبل از تزریق بهتر است استحکام کنید و با مرطوب کننده صورتتان را مرطوب نگه دارید. قبل از تزریق باید بدون آرایش وارد کلینیک شده و از محصولات بهداشتی و آرایشی اضافه استفاده نکنید.

بوتاکس چگونه تزریق می‌شود؟

بوتاکس

همانطور که گفتیم ماده موثره بوتاکس، یک سم است که باعث از کار افتادگی موقت عضلات می‌شود و با این کار چین و چروک‌ها را از بین می‌برد. بنابراین تزریق بوتاکس باید به طور تخصصی و توسط فرد آموزش دیده و ماهر یعنی پزشک انجام شود. برای تزریق بوتاکس پزشک ابتدا چین و چروک‌های صورت و عضله موثر در آن را شناسایی کرده و سپس با تزریق به آن ناحیه چین و چروک را از بین می‌برد.

اغلب از بوتاکس در خطوط پیشانی، خطوط اطراف چشم (خطوط پنجه کلاغی)، خط اخم و خط لبخند و سایر خطوط و چین‌های صورت به کار می‌رود. با این حال پزشک می‌تواند با توجه به صلاحدید خود و انتظارات زیباجو، از این روش در هر نقطه از بدن استفاده کند.

مودلینگ صورت

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

پروسه تزریق بوتاکس طولانی نیست و در کمتر از 15 دقیقه به اتمام می‌رسد. اما برای اثرگذاری هر چه بیشتر بوتاکس و پیشگیری از عوارض، لازم است مراقبت‌هایی را بعد از این پروسه رعایت کنید. مهم‌ترین مراقبت‌های توصیه شده شامل:

 • از ماساژ دادن یا لمس ناحیه تزریق به هر دلیل خودداری کنید
 • بهتر است در صورت تزریق بوتاکس عضلات صورت بیشتر حرکت کنند تا جذب عضله‌ای بیشتر شده و تاثیرگذاری افزایش یابد
 • تا 48 ساعت می‌بایست از ورزش و هر گونه فعالیت سنگین خودداری کنید
 • مصرف دخانیات و الکل حداقل تا 1 هفته ممنوع است
 • داروهای مصرفی به طور کامل با پزشک هماهنگ شود
 • تا 24 ساعت بهتر است از رفتن به حمام یا استخر خودداری کنید

رعایت این مراقبت‌ها بعد از تزریق در ماندگار شدن اثرات بوتاکس بسیار موثر است.

بوتاکس یا لیفت نخ؟

_

بوتاکس و لیفت نخ تا حدی تاثیرات مشابه دارند اما کاربردهای جداگانه‌ای برای آنها در نظر گرفته می‌شود. بوتاکس بیشتر نقش جوانسازی و رفع چین و چروک داشته و با رفع چین و چروک به لیفت پوست نیز کمک می‌کند. به طوری که بوتاکس نقش فوق العاده‌ای در خطوط دور چشم و پیشانی دارد. اما لیفت نخ بیشتر نقش لیفت و کشیدن پوست داشته و در صورت و غبغب بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اثرات لیفت و بالا کشیدن در لیفت نخ بهتر است اما بوتاکس لیفت کمتری داشته و چین و چروک‌های سطحی را از بین می‌برد. توصیه می‌شود زیباجویان از روش ترکیبی (Combination) استفاده کنند تا علاوه بر پوشش نواحی مختلف صورت و غبغب، چین و چروک‌های سطحی و عمقی و خطوط اضافی رفع شود. همچنین توصیه میکنیم در خصوص سوال بوتاکس بهتر است یا لیفت نخ اطلاعات بیشتری کسب کنید.

انتخاب بهترین مکان برای تزریق بوتاکس

_

تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک صورت باید در مراکز معتبر درمانی و توسط افراد متخصص و دوره‌دیده انجام شود. شاید با تبلیغات در آرایشگاه‌ها و مراکز نامعتبر و مشاهده‌ی قیمت‌های پایین ارائه خدمات، وسوسه شوید. اما بهتر است بدانید موفق بودن تزریق به این شرایط بستگی دارد.

استفاده از داروی استاندارد و با مجوز

زیرا داروهای قاچاق مشکلاتی را برای سلامتی متقاضی ایجاد می‌کند و ممکن است موجب بروز واکنش حاد آلرژیک شود.

تزریق توسط افراد حرفه‌ای

استاندارد بودن دارو کافی نیست و بهتر است بدانید درصورتی‌که تزریق‌ها در مراکز نامعتبر و توسط افراد غیرحرفه‌ای انجام شود، ممکن است فرد دچار عوارضی نظیر افتادگی پلک، دوبینی یا عدم تقارن شود.